Pożyczka czy karta kredytowa

Pożyczka czy karta kredytowa

W dobie wielu instrumentów finansowych oraz ofert finansowych często pojawiają się pytania: co jest lepsze? Co jest korzystniejsze? Pożyczka przez internet na konto na raty czy też karta kredytowa?

Pożyczka – kiedy i czy warto?

Pożyczki są obecnie bardzo popularne i nie ma w tym niczego dziwnego. Stanowią najszybszy sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki w krytycznych chwilach, w razie nagłej potrzeby. Jednocześnie spłacanie pożyczki jest możliwe po określonym czasie, zazwyczaj ustalanym pomiędzy stronami umowy. W zależności od firmy albo banku kwota pożyczona może sięgnąć nawet do 200 tys. złotych, a ich spłata może trwać od miesiąca po 120 miesięcy. W zależności od rodzaju pożyczki różne są formalności, które trzeba spełnić. Jest ich coraz mniej, więc niektóre instytucje finansowe oferują nawet kredyty na dowód. Szybkie, łatwe i nie wymagające zaświadczeń. Zdarza się jednak, że może być potrzebne zaświadczenie o zdolności kredytowej. Decyzja czy pożyczka będzie przyznana, czy nie następuje bardzo szybko, zazwyczaj jeszcze tego samego dnia. Po otrzymaniu pożyczki trzeba spłacać raty wraz z odsetkami.

Karta kredytowa – kiedy i czy warto?

Innym sposobem na brak problemów podczas zakupów to posiadanie karty kredytowej. Osoby, które ją posiadają często twierdzą, że to idealna rzeczy. Przyjemna, miła, bezstresowa. Może tak być, jeśli wykorzystuje się ją zgodnie z jej przeznaczeniem, czyli do transakcji bezgotówkowych. Wypłacanie pieniędzy przy jej pomocy wiąże się z dużymi kosztami, na które żaden klient banku nie ma ochoty. Dodatkowo zostaną naliczone odsetki, które są jedną z tych rzeczy, które wpływają na postrzeganie kart kredytowych jako drogich. O kartę kredytową można zawnioskować w posiadanym przez siebie banku, a jej otrzymanie jest stosunkowo proste. Karta kredytowa przydaje się, kiedy pojawiają się nagłe, bardzo niespodziewane wydatki, np. w czasie wyprzedaży sezonowych. Nie trzeba się martwić o pieniądze na koncie, wystarczy użyć karty kredytowej, kupić, a potem w określonym przez bank czasie spłacić. Jeśli spłaci się szybko, do 60 dni, wówczas bank zrezygnuje z naliczania odsetek.